درباره نشریه

مهندسی ریخته‌گری از زیرشاخه‌های رشته‌ مهندسی مواد و متالورژی است که نقش پایه ای در توسعه فناوری و اقتصادی دارد. تحصیل دانشجو در این گرایش تخصصی بیش از 60 سال در ایران سابقه دارد. امروزه با توسعه علوم و فناوری، ریخته گری هم پیشرفتهای شگرفی داشته است. لذا نیاز به توسعه علمی و پژوهشی ریخته‌گری در کشور بیشتر شده است.

انجمن علمی ریخته‌گری ایران از سال 1359  خدمات متنوع علمی خود را به جامعه ریخته‌ گران ایران اعم از صنایع ریخته‌گری، دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و صنایع مصرف‌کننده قطعات ریختگی ارائه می‌دهد.

فعالیتهای علمی، آموزشی و ترویجی این انجمن طی سالهای متمادی برای صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، معدنی، سیمان، فلزات اساسی (آهن و فولاد، مس، آلومینیم)، خودرو و غیره مورد استفاده قرار گرفته است. حضور فعال بسیاری از شرکتهای صنعتی در انجمن گواه این فعالیت موثر است.

نظر به اهمیت انتشار دستاوردهای پژوهش‌گران حوزه صنعت و دانشگاه در یک نشریه تخصصی علمی-پژوهشی به زبان فارسی و در راستای توسعه و ترویج علوم و فناوری مرتبط با ریخته گری، این انجمن موافقت کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را برای انتشار  نشریه جدید خود با عنوان "پژوهش‌نامه ریخته‌گری" را کسب نموده است. این نشریه به صورت فصل‌نامه به زبان فارسی و با رتبه علمی-پژوهشی منتشر و در پایگاه ISC نمایه می‎شود.

تلاشهای اولیه نشریه، دعوت مجدد  و  تشویق محققان دانشگاهی و صنعتی به انجام فعالیت پژوهشی در حوزه ریخته گری است. سپس با بهبود کیفیت این فعالیتها و ارتباط صنعت و دانشگاه در اجرای تحقیقات هدفمند، سطح کیفی مقالات و انتشارات علمی این نشریه به صورت مستمر ارتقاء یابد.

شایان توجه است که سردبیر و اعضای هیات تحریریه این مجله از چهره‌های علمی سرشناس و اساتید دانشگاه‌های مختلف کشور هستند که فعالیت‌های به‎روز و موثری در زمینه توسعه علمی ریخته‌گری کشور دارند.

 

گواهی تعیین اعتبار مجله از کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

 

پروانه انتشار مجله از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی