اهداف و چشم انداز

دلایل انتشار نشریه علمی "پژوهش‌نامه ریخته‌گری"

1-   ریخته‌گری یکی از پرکاربردترین و با سابقه‌ترین روش‌های ساخت مواد و قطعات فلزی است که دراغلب حوزه‌های اولویت‌دار فناوری معرفی شده در نقشه جامع علمی کشور نقش به سزایی دارد. لذا توسعه علمی آن برای دستیابی کشور به اهداف تعیین شده بسیار ضروری است. انتشار این مجله در این راستا است.

2-  هیچ مجله‌ای تخصصی، مقالات علمی-پژوهشی در زمینه ریخته‌گری را به چاپ نمی‌رساند. اغلب این مقالات با دشواری زیاد در نشریه های علمی-پژوهشی در لایه‌های اول یا دوم مهندسی به چاپ می‌رسد که به علت حجم زیاد مقالات و تنوع در مباحث مرتبط با مهندسی مواد، عملا شانس کمی برای انتشار می‌یابند.  

3-  ریخته‌گری از حوزه‌های تخصصی در رشته مهندسی مواد و متالورژی است و مطابق آیین نامه تعیین اعتبار نشریات علمی کشور موضوع در لایه سوم مباحث مهندسی قرار دارد: مهندسی -مواد - ریخته‌گری

4-  تنوع در مباحث ریخته‌گری از نظر نوع آلیاژها (انواع آلیاژهای فولادی، چدنی، آلومینیمی، تیتانیمی، مسی، منیزیمی، سوپرآلیاژهای پایه نیکل، کبالت و .....)، روش‌های ریخته‌گری (ریخته‌گری در ماسه، دای‌کست، کوبشی، ریژه، گریز از مرکز، دقیق، لاست فوم، تحت خلاء، ....)، شکل، اندازه و ابعاد قطعات مورد نیاز، آن چنان زیاد است که توسعه علمی آن نزد صنعت‌گران و کاربران قطعات ریختگی، مستلزم انتشار دستاوردهای علمی پژوهشی پژوهشگران کشور در یک مجله کاملا تخصصی علمی به زبان فارسی (مادری) است.   

5-   پرهزینه، پرریسک و زمان‌بر بودن اغلب تحقیقات حوزه ریخته‌گری موجب می‌شود از یک طرف محققان کمتری به این زمینه علاقه نشان دهند و از سوی دیگر این تحقیقات به صورت محدود و فقط در ارتباط با نیازهای صنعت کشور و با حمایت آنها انجام ‌پذیرد. لذا انتشار دستاوردهای پژوهشگران این حوزه در یک نشریه تخصصی علمی ضمن تشویق محققان به انجام این کارهای پرزحمت، در توسعه علمی جامعه، ارتباط صنعت-دانشگاه – انجمن را پایدارتر و موثرتر خواهد کرد.

6-  نبود یک نشریه تخصصی علمی پژوهشی در زمینه ریخته‌گری شرایط را برای ترغیب و تشویق محققان کشور برای ورود به این حوزه و پذیرش انجام تحقیقات پرریسک و پرهزینه کمتر می‌کند.

از اهداف اصلی انتشار پژوهش‌نامه ریخته‌گری به زبان فارسی، کمک به درک علمی این حوزه توسط پژوهشگران، کاربران و صنعتگران کشور است تا در تولید قطعات کیفی و بومی‌سازی فناوری‌های پیشرفته، موفقیت‌های بیشتری کسب نمایند.